Blackstone 2008

 

Home
Up
Photos AM
Photos PM
Blackstone 2007
Blackstone 2006
Blackstone 2005


Post-tournament:

Photos from training, morning qualifying rounds & lunch break at Blackstone.

Photos from afternoon elimination rounds and awards at Blackstone.

Spreadsheet with all team qualifying scores

The awards were given as follows:

Championís Award             1st: 514      2nd: 1239

Robot Performance            1st: 514     2nd: 1239

High Score                            1st: 1202 (240)  2nd: 514 (229)

Overall Design                     1st: 1197    2nd: 1727

Innovative Design               1st: 3277    2nd: 4660

Robust Design:                    1st: 3675    2nd: 5487

Programming Design:         1st: 3466    2nd: 1-4

Research Quality:                1st: 3035    2nd: 6423

Innovative Presentation:   1st: 4628    2nd: 7339

Creative Presentation:       1st: 2855    2nd: 495

Team Support:                    1st: 3114    2nd: 3456

Team Spirit:                         1st: 3454    2nd: 5410

Judgeís Awards                   3234 (Project)    6736 (Technical)

                                               10011 (BVT FRC # match)    10008 (highest non-qualifier)

Against All Odds:                  3000 & 1200

Rising Stars:                         1202 & 108

Best Play of the Day:          111

Oh No.. I canít Believe It!  3456

Most Photogenic                 1st: 75      2nd: 6287


As usual, the FLL competition at Blackstone Regional was well run (and on schedule!) and a great day of competition for 64 FLL teams.  Sharon was represented by:

Sharon A - the Black Botz team (judging results)

Sharon B - the Think Outside the Botz team (judging results)

Sharon C - the Unknown team (judging results)

and all three of them did very well.  In the morning qualifying rounds, Sharon A finished 2nd (high score 229), B finished 3rd (high score 190) and C finished 5th (high score 180).  The Red Gear Ticks from Lincoln finished 1st (high score 240), and the Dover Rovers finished 4th (high score 185).  The independent Sharon Devil Bots finished 9th (high score 140).  The Bricksters from Foxboro finished 36th (high score 81).

The afternoon single elimination rounds were exciting, and Sharon teams did well again.  The quarter-finals saw Sharon C falling to the Dover Rovers, and Sharon A & B advancing.  The semi-finals saw Sharon A and B pitted against each other, with Sharon A advancing.  The finals were Sharon A opposite the Dover Rovers, with Sharon A achieving 1st place.

In the award presentations, Sharon C received a "Most Photogenic Robot" trophy, and Sharon A received the Champions Award, as well as the Robot Performance trophy.  Each of the Sharon teams received the coveted "Golden Tickets", qualifying them for the State Championship competition (Robonautica at WPI in Worcester, December 20th).

Our thanks to all the volunteers that made the day possible - from Mike Norton, the Tournament Director; through the judging group from WPI led by Ken Stafford and Colleen Shaver; to the students and staff from Blackstone Valley Regional who filled so many roles throughout the day.  You folks rock!

Members of Team Unlimited (FTC 1) were busy all day with referee duties, with Patrick and Coach John as Chief Referees, and Nick and Omer as center table referees, with MA Championship Head Referee Jack Gregory helping to train the referee group before competition started.  16 table running simultaneously need a lot of officiating!


Pre-tournament: SYRA runoffs were held on Wednesday 11-19-08 at the Girl Scout House to determine which Sharon Eagle Robotics teams will represent us at the Blackstone Regional FLL tournament to be held Saturday 11-22-08.  Rankings were as follows:

  1st 2nd 3rd Ave project score Blackstone team
 Black Botz 120 140 180 160.0 90.0 250.0 Sharon A (514) - team 40
 Think Outside the Botz  150 90 105 127.5 75.0 202.5 Sharon B (5990) - team 41
 ZotBots 115 85 100 107.0 72.5 180.0 deferred
 XBots 0 85 155 120.0 57.5 177.5 deferred
 Unknown 170 150 140 160.0 0.0 160.0 Sharon C (6287) - team 42
 L-Bots 32 52 20 42.0 0.0 42.0  

The teams that didn't qualify this time will have our slots in Quincy, so each Sharon team will attend a qualifying tournament for the state championship.

A great job by all 6 teams in the runoff!  The Mentors team will see you there!

Our Sharon teams will all have tables in the smaller gymnasium, not the cafe.  After each match, your team will be required to reset the table, to reduce the incidence of pieces being carried away.

The doors will open at the Blackstone Valley Regional Technical High School at 7:00 AM.  Opening announcements in the new Competition Center at 8:00 am.  The first matches start at 9:00 am, with 5 matches to achieve your best score, to seed for the afternoon single-elimination matches.  The final elimination matches will start at 12:30 pm.  The awards ceremony should start around 3:00 pm, and the tournament should be over by 4:00 pm.

The competition will include 64 teams (the largest of the Massachusetts tournaments), including four from Sharon.  Our Mentor team will be present, to help mentor the competing Sharon teams and to volunteer to referee and judge for the tournament.

Download morning qualifying rounds (Excel spreadsheet)

Download morning judging schedule (Excel spreadsheet)

Download Afternoon elimination rounds (Excel spreadsheet) - rankings determined after morning

Download Awards list - (Excel Spreadsheet)

Location: Blackstone Valley Regional Technical High School

65 Pleasant Street  Upton MA 01568   (directions to school)

Contact:  Michael Norton   (508) 529-7758 x2310    mikeanorton@msn.com

Teams attending the competition (and assigned tournament numbers):

Team #

Team Name

  Team # Team Name
1 4037 Acton Robots   33 0507 Irresistible Force
2 4660 The Nutbots   34 3277 Northboro Robotics Team 2
3 3454 Thoreaubots - White team   35 0104 Northboro Team 1
4 3455 Thoreaubots - Blue team   36 0530 Whitinsville White
5 3456 Thoreaubots- Red team   37 3979 Whitinsville Blue
6 2907 Douglas Tigers 1   38 0075 Droplick Smurfees
7 2908 Douglas Tigers 2   39 4105 Sharon Devilbots
8 1239 Dover Rovers   40 0514 Sharon A
9 1557 The Bricksters   41 5990 Sharon B
10 3190 Robotic Einsteins   42 6287 Sharon C
11 3191 Lego Brains   43 6736 Valiant Vikings
12 5487 Holliston Middle School   44 3675 Team Barracuda
13 1727 Harmony Team 1   45 0459 SHSBOTS
14 3943 Hopkinton Legocules   46 3000 BSS Robotics
15 2855 Machine Re-Volt Institution   47 6423 BSS White
16 3466 Climate Controllers   48 0108 Robotacus
17 3035 Battery Powered Picklejar Head   49 0111 Polarize
18 1197 Green Gear Ticks   50 1363 Chapman Wolves 2
19 1198 Blue Gear Ticks   51 1362 Chapman Wolves 1
20 1199 Purple Gear Ticks   52 0495 Bancroft Uber Bulldogs
21 1200 Black Gear Ticks   53 2189 Spazzed Monkeys
22 1201 Orange Gear Ticks   54 4165 Shock
23 1202 Red Gear Ticks   55 10005 Dragsters
24 5822 Froot Loops   56 10006 Weapons of Mass Construction
25 5410 Knights of the Lego Table   57 10007 Sandwich Squad
26 7339 AMSA Dominators   58 10008 Firebirds
27 6731 JAIJAB   59 10009 Star Gone Green
28 4628 LegoEaters   60 10010 Roation Timers
29 3234 Atom Smashers   61 10011 Nuclear Shadow Wolves
30 3235 Little Bon Jovis   62 10016 Norton Lancers
31 1590 Some Assembly Required 1   63 10014 Menden-Upton 1
32 1591 Some Assembly Required 2   64 10015 Menden-Upton 2


Home ] Up ] About Us ] World Class ] 2014 Events ] Useful Information ] SYRA Archives ]

Last modified: 12/05/14     All Rights Reserved, © 2013 by Team Unlimited [FTC 0001]